بهترین روش مطالعه فیزیک کنکور

 

فیزیک کنکور از آن دسته درس هایی است که اهمیت زیادی در کنکور سراسری دارد و به همین دلیل بهترین روش مطالعه فیزیک کنکور بسیار حائز اهمیت است. البته که نمیتوان به همه ی دانش آموزان یک برنامه و یک شیوه را ارائه داد اما روش های که در ادامه به آنها میپردازیم برای اکثر دانش آموزان قابل اجراست. ابتدا صحبت های استاد علیرضا عربشاهی از سری برنامه های کنکور شو تولید شده توسط انتشارات راه اندیشه را با هم ببینم.

 


بهترین روش مطالعه فیزیک کنکور

قدم اول در یادگیری فیزیک کنکور مطالعه ی دقیق کتاب درسی است.

در واقع دانش آموز باید به متن کتاب تسلط کامل داشته باشد  و در کنار آن،به جزوه های تکمیلی دبیر خود بپردازد. بدون شک حضور منظم در کلاس نقش بسزایی در یادگیری این درس دارد.

 

درس خواندن نیاز به برنامه ریزی دارد.

باید ساعت های مخصوصی در هفته به خواندن فیزیک اختصاص داده شود که در خواندن آن وقفه ایجاد نشود.

 

درک مطلب کلید اصلی موفقیت در کنکور است.

درس هایی مثل فیزیک را باید عمیق مطالعه کرد.حفظ کردن مطالب هیچ دردی را از دانش آموز دوا نمیکند چراکه این درس ها عموما مفهومی هستند و فرد تا خواسته ی سوال را کاملا درک نکند نمیتواند پاسخ صحیحی به آن بدهد.

 

گاهی رسم شکل لازم است.

بعضی اوقات برای درک بهتر برخی مسائل باید شکل کشید تا خواسته ی مسئله را درست فهمید و به حل آن پرداخت.

 

قسمت های مهم مشخص شود.

یکی از شیوه های کنکوری درس خواندن خلاصه نویسی و نکته برداری از مطالب مهم درس هست. آن قسمت هایی از درس که اهمیت بیشتری نسبت به سایر مطالب دارند هایلایت شود تا دانش آموز حین مطالعه دقت بیشتری نسبت به آنها داشته باشد.

 

ریاضی حرف اول را در فیزیک کنکور میزند.

مسئله های فیزیک با محاسبات ریاضی در هم گره خورده اند و کسی که میخواهد در فیزیک موفق شود باید پیش زمینه ی خوبی در ریاضیات داشته باشد. دانش آموز باید از همان سال اول ماشین حساب را کنار بگذارد و محاسبات ریاضی را ذهنی و یا روی کاغذ انجام دهد تا سرعت عمل خود را بالا ببرد.

 

مسئله ها نقش اساسی را در فیزیک کنکور ایفا میکنند.

برای اینکه فرمول مربوط به هر مسئله به درستی تشخیص داده شود،دانش آموز باید آن را برای خود اثبات کند. با حفظ کردن فرمول نهایی امکان خطای زیادی وجود دارد،اما وقتی فرد مرحله به مرحله پیش برود و درنهایت خودش به فرمول اصلی دست پیدا کند،احتمال فراموش کردنش بسیار کمتر از حالتی است که بدون هیچ دلیل و برهانی یک فرمول را یاد بگیرد.

 

برای پایین آمدن اشتباه،باید همه ی فرمول ها را یکجا نوشت.

بسیاری از فرمول ها به دلیل شباهتی که به هم دارند،ممکن است با هم اشتباه گرفته شوند. برای همین با نوشتن همه ی آنها به صورت یکجا و قرار دادن آنها در معرض دید همیشگی میتوان این مشکل را نیز حل کرد.

 

مفاهیم فیزیک کنکور به هم مرتبط اند.

دانش آموز باید بتواند ارتباط بین مطالب را کشف کند و از آنها در پاسخ دادن به سوالات استفاده کند.

 

مرحله ی بعدی برای موفقیت در فیزیک کنکور تست است.

دانش آموز بعد از مطالعه ی دقیق و درک مطلب باید مرتبا تست بزند.شیوه ی تست زنی مسئله ی بسیار مهمی است که از چند نظر قابل بررسی است. مثال آنکه نباید بدون مطالعه سراغ تست رفت،ابتدا باید یک مبحث -نه یک فصل درسی کامل- را عمیقا خواند و سپس به حل تست های مربوط به آن پرداخت.

 

از مسائل ساده،ساده نباید گذشت!

بسیاری از مسائل فیزیک به گونی ای هستند که بسیار راحت مطرح میشوند و همین آسانی باعث میشود توجه دانش آموز نسبت به آن کم شود. بسیاری از همین سوالات ساده بین سوالات کنکور قرار دارد و عدم پاسخ به آنها حین درس خواندن باعث ضعف جوابدهی در کنکور میشود.

 

نکته ی مورد توجه مدیریت زمان در حین تست زنی است.

در ابتدا که دانش آموز تست زدن را آغاز میکند زمان اهمیت زیادی ندارد چراکه طبیعتا با شیوه ی تست زنی آشنایی لازم را ندارد و این مهارت به مرور در او ایجاد میشود. اما پس از گذشت یک بازه زمانی مشخص که دانش آموز کم کم به روش تست زنی مسلط شد،باید زمان را در نظر بگیرد و تمرین کند در مدت کوتاه و به طور میانگین یک دقیقه هر تست را جواب بدهد و سراغ تست بعدی برود تا در کنکور به مشکل کمبود وقت برخورد نکند.

 

منابع کنکوری جدید مورد بررسی قرار بگیرد.

سوالات کنکور قدیمی تر برای تکرار و تمرین مورد اهمیت است اما منابع جدید در کنکور اهمیت بیشتری دارد،برای همین همیشه باید دنبال جدیدترین تست ها بود.

 

تکرار و تمرین مهارت دانش آموز را بالا میبیرد.

در بسیاری از نمونه سوالات کنکور،سوالات تکراری و شبیه به هم وجود دارد .  دانش آموز با حل کردن تک تک آن سوال ها مهارت و سرعت خود را در پاسخدهی بالاتر میبرد.

 

جواب های هر تست مورد بررسی قرار بگیرد.

برای یادگیری دقیق تر توصیه میشود دانش آموز بعد از تست زدن،پاسخ های تشریحی تک تک سوالات را بدون توجه به درست و غلط بودن جواب چک کرده و مطالعه کند .  این کار باعث میشود که فرد به اشتباهاتش پی ببرد و فهم وسیعتری از درس پیدا کند.

 

قطعا با رعایت این نکات درس فیزیک به مراتب آسان تر خواهد شد و دانش آموزان پله های موفقیت را سریع تر بالا خواهند رفت.

mrsmh
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
تهران - میدان انقلاب، ابتدای خ آزادی، جمالزاده جنوبی، کوچه جمشید، پلاک 7 - فروشگاه راه اندیشه :بین جمال زاده جنوبى و نوفلاح پلاک ٨۴ طبقه همکف
پاسخگویی در ساعات کاری انتشارات راه اندیشه 22221616-021 - فروشگاه راه اندیشه :66421549-021 پاسخگویی 24 ساعته حتی در ایام تعطیل: 91008020 - 021
support@raheandishe.com
X