تاثیر قطعی معدل در کنکور سراسری ۹۸

همانند سال های گذشته در کنکور ۹۸ هم بخشی از نمره نهایی هر داوطلب را تاثیر سوابق تحصیلی او تشکیل می دهد . موضوع تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری بحث تازه ای نیست و چندین سال است که به اصرار آموزش پرورش و برای حذف تدریجی کنکور سراسری تاثیر نمرات نهایی امتحانات دو سال پایانی دانش آموزان در دبیرستان بصورت مستقیم در نتیجه کنکور داوطلبان تاثیر گذار بوده است . اما نحوه و میزان تاثیر سوابق تحصیلی در سال های گذشته دستخوش تغییرات زیادی شده است. از جمله این تغییرات می توان به تغییر میزان سوابق تحصیلی از ۱۵ به ۲۵ و سپس ۳۰ درصد و همچنین تغییر در قطعی یا مثبت بودن تاثیر معدل اشاره کرد . با توجه به تغییرات کنکور ۹۸ در نحوه اعمال سوابق تحصیلی و از آنجاییکه داوطلبان برای برنامه ریزی کنکور ۹۸ باید از نحوه تاثیر معدل آگاهی یابند در این مقاله به تاثیر معدل در کنکور ۹۸ و ارائه راهکار هایی برای داوطلبان با معدل پایین می پردازیم .


نحوه اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۹۸

با اعلام رئیس سازمان سنجش نحوه تاثیر سوابق در کنکور سراسری ۹۸ بصورت قطعی و به میزان ۳۰ درصد خواهد بود . تاثیر قطعی سوابق تحصیلی البته برای اولین بار نیست که اجرایی می شود و در کنکور سراسری سال های ۹۳ و ۹۴ هم شاهد تاثیر قطعی معدل بودیم . خب پس با این تفاسیر در کنکور ۹۸ شاهد تاثیر ۷۰ درصدی نمرات حاصل از آزمون سراسری و تاثیر ۳۰ درصدی نمرات حاصل از امتحانات نهایی خواهیم بود . برای اینکه تاثیر قطعی معدل در کنکور سراسری ۹۸ را کمی بهتر توضیح دهیم بهتر است دو حالت زیر را مثال بزنیم :

۱) داوطلبی که تاثیر ۳۰ درصدی نمرات امتحانات نهایی باعث می شود ترازش از ترازی که صرفا به واسطه پاسخ به سوالات کنکور به دست آورده بیشتر شود .

۲) ۱) داوطلبی که تاثیر ۳۰ درصدی نمرات امتحانات نهایی باعث می شود ترازش از ترازی که صرفا به واسطه پاسخ به سوالات کنکور به دست آورده کمتر شود .

به حالت اول تاثیر مثبت سوابق تحصیلی می گوییم . اتفاقی که در کنکور سراسری سال های ۹۵ و ۹۶ و ۹۷ هم می افتاد و اگر داوطلبی از تاثیر معدلش در تراز آزمون سراسری سود می برد در کارنامه اش عنوان ” تاثیر مثبت سوابق تحصیلی ” درج می شد . اما به حالت دوم تاثیر منفی سوابق تحصیلی می گوییم . اتفاقی که در کنکور سراسری سال های ۹۵ و ۹۶ و ۹۷ رخ نمی داد و اگر داوطلبی از تاثیر معدل در تراز آزمون سراسری ضرر می کرد عبارت ” فاقد تاثیر مثبت ” در کارنامه اش درج می شد.

اما در کنکور ۹۸ چه در صورت مثبت بودن سوابق تحصیلی چه منفی بودن تاثیر آن ، معدل هر شخص تاثیر خود را در تراز کنکورش خواهد گذاشت . به این حالت تاثیر قطعی سوابق تحصیلی می گوییم . اتفاقی که می تواند برای داوطلبانی که معدل بالایی ندارند ولی خود را برای کسب رتبه عالی در کنکور آماده می کنند کمی ناامید کننده باشد .


چه کسانی باید از قطعی بودن تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ نگران شوند ؟

همانطور که همه می دانیم رقابت در کنکور سراسری بسیار سنگین تر از امتحانات نهایی است . بطوریکه هر ساله داوطلبان زیادی هستند که در دروس مختلف امتحانات نهایی نمره ۲۰ کسب می کنند اما داوطلبان بسیار اندکی هستند که می توانند به ۱۰۰ درصد سوالات یک درس کنکور سراسری پاسخ صحیح دهند . از آنجایی که در کنکور سراسری برای هر داوطلب نمره تراز شده محاسبه می شود و نمره تراز شده هم ارتباط مستقیمی با میزان رقابت بین داوطلبان دارد پس کسب معدل ۲۰ در امتحانات نهایی به معنی تضمین موفقیت داوطلب در کنکور نیست . همچنین از آنجاییکه طبق آمار منتشر شده از آموزش پرورش میانگین معدل امتحانات نهایی در چیزی در حدود ۱۲٫۵ الی ۱۴٫۵ در رشته ریاضی ، ۱۱٫۵ الی ۱۳٫۵ در تجربی و ۸٫۵ الی ۱۱٫۵ در رشته انسانی است پس کسب بالای ۱۴ هم به معنی جلو بودن از بیش از نیمی از داوطلبان کنکور سراسری است .

آنچه که باید بعد از اطمینان از قطعی بودن تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ مدنظر خود قرار دهیم اولا تاثیر ۷۰ درصدی درصد دروس کنکور در نمره نهایی آزمون سراسری ( تقریبا ۲٫۵ برابر تاثیر معدل ) و همچنین توجه به این نکته است میانگین درصد دروس در کنکور سراسری عموما زیر ۲۰ درصد است ! بنابراین داوطلبی که برای کسب درصد بالای ۵۰ در دروس عمومی و بالای ۴۰ در دروس اختصاصی کنکور سراسری برنامه ریزی می کند اصلا نباید نگران تاثیر قطعی معدل باشد .


مشمولان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸

داوطلبان شرکت در کنکور ۹۸ شامل دو دسته می شوند :

دسته اول داوطلبان نظام قدیم هستند یعنی افرادی که قبل از سال تحصیلی ۹۷ – ۹۸ فارغ التحصیل شده اند . از بین این داوطلبان صرفا افرادی که دیپلم خود را از سال ۸۴ به بعد گرفته اند مشمول تاثیر ۲۵ درصدی سوابق تحصیلی دیپلم شده و افرادی که پیش دانشگاهی خود را از سال ۹۱ به بعد گرفته اند مشمول تاثیر ۵ درصدی سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی ( چهارم دبیرستان ) می شوند .

دسته دوم داوطلبان نظام جدید هستند که اولین سری از فارغ التحصیلان آن در ثبت نام کنکور ۹۸ شرکت می کنند . از آنجاییکه برای این دسته از داوطلبان امتحانات نهایی پایه یازدهم برگزار نشد لذا تاثیر ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی صرفا شامل نمرات امتحان نهایی پایه دوازدهم خواهد شد .

نکته مهم ۱ : تاثیر کامل سوابق تحصیلی ( مانند حالات ذکر شده در بالا ) تنها برای داوطلبانی خواهد بود که در رشته تحصیلی خود در دبیرستان کنکور می دهند . در صورت تغییر رشته تاثیر سوابق تحصیلی کمتر شده و برای دیپلمه های فنی و کاردانش تاثیر صفر درصدی سوابق تحصیلی داریم .

نکته مهم ۲ : طبق شرایط ثبت نام کنکور ۹۸ ، کلیه داوطلبان سهمیه مناطق ، سهمیه ایثارگران ۲۵ درصدی و سهمیه ایثارگران ۵ درصدی مطابق فرمول فوق مشمول سوابق تحصیلی خواهند بود .


راهکار افزایش معدل کتبی داوطلبان کنکور ۹۸

از دو سال پیش وزارت آموزش و پرورش به داوطلبانی که نگران پایین بودن معدل خود در امتحانات نهایی و آسیب آن به نتیجه کنکور سراسری خود بودند پیشنهاد طرح ترمیم معدل را داد . داوطلبان با شرکت در این طرح می توانند در دروسی که نمره نهایی پایینی کسب کرده اند امتحان مجدد دهند و درصورت کسب نمره بالاتر نمره جدید ملاک سازمان سنجش در تاثیر سوابق تحصیلی خواهد بود . برای اطلاع از جزئیات طرح ترمیم معدل دیپلم و پیش دانشگاهی کلیک کنید .

mrsmh
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
تهران - میدان انقلاب، ابتدای خ آزادی، جمالزاده جنوبی، کوچه جمشید، پلاک 7 - فروشگاه راه اندیشه :بین جمال زاده جنوبى و نوفلاح پلاک ٨۴ طبقه همکف
پاسخگویی در ساعات کاری انتشارات راه اندیشه 22221616-021 - فروشگاه راه اندیشه :66421549-021 پاسخگویی 24 ساعته حتی در ایام تعطیل: 91008020 - 021
support@raheandishe.com
X