ترمیم معدل دبپلم و پیش دانشگاهی در کنکور ۹۸

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور در سال‌های گذشته به صورت تاثیر مثبت لحاظ می‌ شد و این مساله برای داوطلبان شرایط بهتری را رقم می‌ زد ولی با تصمیم اخیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ ، بازتاب بسیاری را میان داوطلبان کنکور سراسری ۹۸ به خصوص داوطلبان نظام قدیم در برداشته است و هم‌اکنون موج عظیمی از نگرانی ها را با خود به همراه دارد و همچنین این قضیه برای آن دسته از دانش آموزانی که در امتحانات نهایی دبیرستان و پیش دانشگاهی نمرات خوبی را کسب نکرده اند بیش تر از سایر دانش آموزان نگران کننده بوده است . با توجه به قطعی شدن سوابق تحصیلی در این مقاله می خواهیم در مورد شرایط و نحوه و زمان ترمیم معدل اطلاعاتی را در اختیار داوطلبان کنکور سراسری ۹۸ قرار دهیم .


شرایط شرکت در ترمیم معدل

فارغ التحصیلان دوره متوسطه ( از سال ۸۴ به بعد ) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی ( از سال ۹۱ به بعد ) اجازه داده می‌شود  در صورتی که نمرات خوبی در امتحانات نهایی خود بدست نیاورده اند بتوانند فقط یک بار نمره های خود را با ترمیم معدل ارتقا دهند و با روحیه بهتری در کنکور سراسری شرکت کنند . با شرکت در طرح ترمیم معدل شما هیچ ضرری نخواهید کرد ، در صورتی که در امتحانی که برای ترمیم معدل شرکت کرده اید نمره ی بالاتری را کسب نکنید یعنی اگر نمره شما از بار اول هم کمتر بشود خوشبختانه نمره ی بالاتر برای شما لحاظ می شود . در نظر داشته باشیدترمیم معدل فقط مختص کنکور سراسری است و نمراتی را که در ترمیم معدل جبران می کنید در کارنامه کتبی دیپلم شما اصلاح نمی گردد و آموزش پرورش در هنگام ثبت نام در کنکور نمرات جدیدی که کسب کرده اید را به صورت سیستماتیک ارسال خواهد کرد . داوطلبان در نظر داشته باشند محدودیتی در تعداد دروسی که برای ترمیم معدل می خواهید شرکت کنید وجود ندارد .


هزینه و زمان ثبت نام ترمیم معدل

ثبت نام ترمیم معدل معمولا یک ماه قبل از امتحانات نهایی آغاز میشود​ ترمیم معدل در هر سه نوبت امتحانات نهایی خرداد ، شهریور و دی برگزار می گردد هر فردی فقط یکبار می تواند در ترمیم معدل شرکت کند و محدودیتی در انتخاب تعداد دروس در نوبتی که شرکت می کند وجود ندارد . محل ثبت نام برای ترمیم معدل مدارس دولتی بزرگ سالان است و دانش آموزان ثبت نام ترمیم معدل خود را باید در منطقه ای انجام دهند که امتحانات نهایی آن ها در آن منطقه بر گزار شده است . متقاضیان ترمیم معدل در نظر داشته باشند بابت برگزاری امتحان مجدد برای کسانی که دیپلم خود را گرفته اند ، برای هر درس مبلغی بابت چاپ و تصحیح اوراق از دانش آموزان دریافت می شود که این مبلغ برای هر درس تقریبا ۲۰ هزار تومان است .


تغییرات کتاب درسی در کنکور سراسری ۹۸

همانطور که می دانید منبع سوالات کنکور سراسری کتاب های درسی ۴ سال آخر دبیرستان هستند که با تغییراتی که در نظام آموزشی کشور در سال های اخیر بوجود آمد و مقاطع تحصیلی بصورت ابتدایی و متوسطه اول و متوسطه دوم دسته بندی شدند و کتاب های درسی نیز دستخوش تغییراتی شدند . تغییراتی که در کتاب های درسی اتفاق افتاده است مفهوم و اصل محتوا را شامل نمی شود و با مقایسه کتاب های دوم و سوم دبیرستان با کتاب های متوسطه دوم ( دهم و یازدهم ) متوجه خواهید شد که چهارچوب و مفهوم اصلی یکسان بوده و تغییرات در موارد جزئی رخ داده است بطوریکه داوطلبانی که کتاب های سال دوم و سوم دبیرستان را مطالعه کرده اند به راحتی با مطالعه کتاب های سال دهم و یازدهم به تسلط خواهند رسید و متوجه تغییرات جزئی آن خواهند شد .


نحوه برگزاری کنکور سراسری ۹۸ و تکلیف پشت کنکوری ها

کنکور سراسری ۹۸ در واقع اولین کنکوری می باشد که پس از این تغییرات بر مبنای کتاب های درسی جدید برگزار می شود و این مسئله برای متقاضیانی که با کتاب های نظام قبلی فارغ التحصیل شده اند و حال داوطلب شرکت در کنکور ۹۸ هستند این سردرگمی بوجود می آورد که آیاسوالات کنکور ۹۸ بر مبنای کتاب های نظام جدید بوده و می بایست مجددا کتاب های نظام جدید را تهیه و مطالعه نمایند یا می توانند با مطالعه کتاب های قبلی در کنکور سراسری ۹۸ شرکت کنند . در اوایل دهه ۸۰ نیز چنین تغییری در نظام آموزشی بوجود آمد و کتاب های درسی تغییر کردند و کنکور ۸۱ نیز مانند کنکور ۹۸ اولین کنکوری بود که براساس تغییرات بوجود آمده برگزار می شد . در آن سال سازمان سنجش آموزش کشور برای برقراری عدالت آموزشی برای متقاضیانی که با نظام آموزشی قبلی فارغ التحصیل شده بودند این امکان فراهم شد که در کنکور با سوالاتی که از کتاب های خودشان طرح شده بود شرکت کنند یعنی برگزاری یک آزمون ولی با دو دسته سوال مختلف . به این شکل متقاضیان نظام آموزشی قدیم این فرصت را تا دو الی سه کنکور بعدی داشتند تا شانسشان را برای ورود به دانشگاه از طریق کنکور سراسری بیازمایند و این روند تا سال ۸۳ تکرار شد . حال با تعمیم این اتفاق به کنکور سراسری ۹۸ می توان پیش بینی کرد که در کنکور ۹۸ نیز برای متقاضیان نظام جدید و نظام قدیم دو دسته سوال مطرح خواهد شد و تمامی داوطلبان در یک آزمون همزمان شرکت می کنند با این تفاوت که سوالات مطرح شده از بخش های مشابه در دو نظام آموزشی یکسان بوده و فارغ التحصیلان نظام آموزشی جدید در قسمت های غیرمشابه سوالات مجزایی خواهند داشت .
طبق گمانه زنی های فعلی و سابقه ای که برگزاری کنکور سراسری داشته است همانطور که گفته شده در قسمت های مشابه دو نظام آموزشی سوالات یکسان و در قسمت های غیر مشابه سوالات مجزایی طرح خواهد شد . رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش به طور قطعی اعلام کرد : در سال ۹۸ دو کنکور سراسری برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید برگزار خواهد شد که احتمالا این طرح فقط در سال ۹۸ اجرایی شود . درهرصورت تا انتشار اخبار قطعی بهتر است که برنامه ریزی کنکور ۹۸ را براساس آمادگی روی کتاب های درسی خود انجام دهید ، اگر نظام قدیم هستید صرفا کتاب های نظام قدیم را مطالعه کنید و اگر دانش آموز نظام جدید هستید هم صرفا کتاب های خودتان .

mrsmh
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
تهران - میدان انقلاب، ابتدای خ آزادی، جمالزاده جنوبی، کوچه جمشید، پلاک 7 - فروشگاه راه اندیشه :بین جمال زاده جنوبى و نوفلاح پلاک ٨۴ طبقه همکف
پاسخگویی در ساعات کاری انتشارات راه اندیشه 22221616-021 - فروشگاه راه اندیشه :66421549-021 پاسخگویی 24 ساعته حتی در ایام تعطیل: 91008020 - 021
support@raheandishe.com
X