شرایط شرکت در کنکور سراسری ۹۸

باوجود اینکه در سال های اخیر پذیرش بدون کنکور در بسیاری از رشته های تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور صورت می گیرد ، اما همچنان رقابت کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه های دولتی و رشته های پرطرفدار داغ و تنگاتنگ دنبال می شود . پیش بینی می شود ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ همانند ثبت نام کنکور سراسری در سال های اخیر در اوایل بهمن ماه ۹۷ برگزار گردد که سازمان سنجش آموزش کشور با انتشار دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ شرایط و ضوابط شرکت در آن اطلاع رسانی خواهد کرد . شرایط شرکت در کنکور ۹۸همانند سال های گذشته به دو دسته شرایط عمومی و شرایط اختصاصی تقسیم می شود و داوطلبان لازم است دارای شرایط عمومی و اختصاصیکه در این مقاله به آن اشاره خواهد شد ، باشند . درحال حاضر که این مقاله را می نویسیم هنوز دفترچه ثبت نام کنکور ۹۸ منتشر نشده است بنابراین شرایطی که در ادامه ارائه شده است براساس تجربه آزمون سال های گذشته و مشاوران هیوا است . به محض انتشار دفترچه ثبت نام کنکور ۹۸ و درصورت تغییرات احتمالی ، این مقاله را به روز رسانی خواهیم کرد .  در ادامه به بررسی این شرایط می پردازیم .


شرایط عمومی شرکت در کنکور سراسری ۹۸

شرایط عمومی ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ مربوط به اعتقادات مذهبی و عدم سوء پیشینه و سلامت جسمانی می شود و به شرح زیر در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری قید شده است :

الف ) اعتقاد داشتن به دین اسلام و یا یکی از ادیانی که در قانون جمهوری اسلامی ایران تصریح شده است .
ب ) عدم مخالفت ( دشمنی ، منظور اهتراض نیست ) به نظام جمهوری اسلامی ایران .
تبصره – درصورتی که داوطلب در گذشته نسبت به نظام جمهوذی اسلامی ایران اعتراضی داشته است ، می بایست تغییر نظر وی مشخص گردد .
ج ) عدم سابقه عضویت در سازمان های غیرقانونی .
د ) عدم اعتیاد به مواد مخدر .
ه ) نداشتن سوء پیشینه و فساد اخلاقی  .


شرایط اختصاصی شرکت در کنکور سراسری ۹۸

در این بخش به زبان ساده به شرایط اختصاصی شرکت در کنکور سراسری ۹۸ خواهیم پرداخت . شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور ۹۸ مربوط بهمدارک لازم جهت ثبت نام کنکور ۹۸ ، شرایط تحصیل مجدد و تعداد دفعات مجاز ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ و شرایط ثبت نام پذیرفته شدگان دوره های گذشته کنکور سراسری ، شرایط تحصیل مجدد رشته های پزشکی ، نکات مربوط به نظام وظیفه آقایان می باشد که در زیر به هریک از آنها در بخش های مجزا اشاره شده است :
الف ) متقاضیان ثبت نام کنکور ۹۸ می بایست دارای یکی از مدارک دیپلم چهارساله نظام قدیم یا مدرک پایان تحصیل دوازدهم ( دیپلم نظام قدیم ) و یا مدرک پیش دانشگاهی که حداکثر تا تاریخ ۳۱ / ۶ / ۱۳۹۸ کسب شده باشد و یا مدرک کاردانی ( فوق دیپلم ) ، باشند .
ب ) آن دسته از متقاضیانی که دانشجوی دوره روزانه در یکی از مقاطع کاردانی و یا کارشناسی و یا کارشناسی ارشد و یا دکتری باشند حق ثبت نام در کنکور سراسری ۹۸ را نخواهند داشت مگر درصورتی که تا اسفندماه ۹۷ انصراف از تحصیل دانشگاه روزانه خود را بطور قطعی حاصل نمایند .
لازم به ذکر است متقاضیانی که در کنکور سراسری ۹۷ شرکت کرده اند و در دوره روزانه پذیرفته شده اند می توانند پس از انصراف قطعی از تحصیل خود تا اسفند ماه ۹۷ نسبت به ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ و پذیرش در دوره های غیر روزانه ( شبانه ، پردیس خودگردان ، مجازی ، آزاد و ..) اقدام نمایند . اگر داوطلبی نیز در کنکور ۹۷ در دوره های غیرروزانه پذیرفته شده باشد می تواند بدون آنکه نیازی به انصراف باشد در کنکور سراسری ۹۸ثبت نام نماید و پس از پذیرفته شدن در کنکور ۹۸ نسبت به انصراف از دانشگاه قبلی خود اقدام نماید .
ج ) داوطلبانی که از سال ۶۴ به بعد تا کنون ۲ بار با شرکت در کنکور سراسری در دوره های روزانه پذیرفته شده اند ، امکان ثبت نام در کنکور سراسری ۹۸ را نخواهند داشت .
د ) آن دسته از متقاضیانی که در یکی از رشته های مقطع کارشناسی در دوره روزانه تحصیل کرده باشند ، طبق رای دیوان عدالت اداری در صورت پذیرش در رشته های دکتری پزشکی شامل پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی در دوره روزانه امکان ثبت نام خواهند داشت . برای اطلاع از شرایطتحصیل مجدد در رشته های علوم پزشکی و شهریه آن روی تحصیل مجدد در رشته های پزشکی و شهریه تحصیل مجدد در رشته های پزشکی کلیک نمایید .
ه ) براساس تصمیم اخذ شده در کمیسیون موضوع ماده ۲ و۳ آئین نام اجرایی قانون خدمت پزشکان وپیراپزشکان درتاریخ ۲۸/۱۰/۹۵ ” ، فارغ التحصیلان رشته های با طرح اجباری وزارت بهداشت در مقاطع کاردانی و کارشناسی ( مانند پرستاری ، علوم آزمایشگاهی و … ) که قصد دارند درکنکور سراسری شرکت کنند ، درصورت قبولی در رشته های دکتری حرفه ای پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی ، می توانند طرح خود را بعد از اتمام تحصیل در رشته های مذکور به پایان برسانند .

 

نکات مهم برای شرکت در کنکور سراسری ۹۸

در این بخش نکات مهم که بسیار مورد پرسش قرار می گیرند را مطرح خواهیم کرد که مطالعه آن را به متقاضیان ثبت نام کنکور ۹۸ توصیه می کنیم .

۱ – متقاضیانی که دارای مدرک کاردانی در رشته های علوم پزشکی هستند ، برای شرکت در کنکور سراسری ۹۸ می بایست طرح نیروی انسانی خود را  تا تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۹۸ ( برای وردی مهر ) و یا ۳۰ بهمن ماه ۹۸ ( برای ورودی بهمن ماه ) به پایان برسانند . ( منبع تمامی این تاریخ ها سایت سازمان سنجش می باشد )
۲ – متقاضیان آقا برای شرکت در کنکور سراسری ۹۸ می بایست از شرایط معافیت تحصیلی آگاهی یابند سپس نسبت به ثبت نام اقدام نمایند .
۳ – متقاضیانی که مطابق با آنچه در شرایط اختصاصی ثبت نام در کنکور سراسری ۹۸ گفته شد می بایست برای ثبت نام در کنکور ۹۸ انصراف از تحصیل نمایند ، می بایست فرم انصراف ( فرم شماره ۳ در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ) را تکمیل نمایند . لازم به ذکر است پر کردن این فرم به منزله انصراف قطعی از تحصیل به شمار می رود و می بایست نهایتا تا اسفند ماه ۹۷ صورت گیرد .
۴ – دانشجویانی که در دوره روزانه مشغول به تحصیل هستند و با انصراف از تحصیل در کنکور ۹۸ شرکت می کنند ، در صورت قبولی در دوره روزانه در کنکور سراسری ۹۸ از پرداخت هزینه انصراف معاف خواهند بود . توصیه می کنیم این دسته از داوطلبان با مطالعه مقاله شرایط انصراف از دانشگاه روزانه ، اطلاعات خود را درباره نحوه انصراف و شهریه و شرایط آن افزایش دهند .
۵ – متقاضیان آقا که قصد انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در کنکور سراسری را دارند می بایست به این نکته دقت نمایند که در صورتی که قبلا سابقه انصراف از دانشگاه نداشته اند ( برای اولین بار باشد که قصد انصراف دارند ) ، می توانند تا یک سال از معافیت تحصیلی انصراف استفاده کنند که توصیه می کنیم با کلیک روی معافیت تحصیلی انصراف از دانشگاه از شرایط آن آگاهی یابند .
۶ – شرایط ثبت نام فارغ التحصیلان رشته های پزشکی در مقاطع مختلف در کنکور سراسری ۹۸ با سایر داوطلبان کنکور ۹۸ اندکی متفاوت است که توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر روی شرایط تحصیل مجدد در رشته های پزشکی کلیک نمایید .

در این مقاله سعی کردیم شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ را بطور مختصر و با اشاره به نکات مهم آن بیان نماییم اما در صورتی که با مطالعه این مقاله پاسخ پرسش هایتان را دریافت نکردید می توانید با کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی هیوا تماس بگیرید تا کارشناسان این مرکز با تسلطی که بر شرایط ثبت نام کنکور ۹۸ و برنامه ریزی کنکور ۹۸ دارند شما را از طریق مشاوره تحصیلی تلفنی جهت کسب موفیت در این آزمون حساس راهنمایی نمایند .

 

mrsmh
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
تهران - میدان انقلاب، ابتدای خ آزادی، جمالزاده جنوبی، کوچه جمشید، پلاک 7 - فروشگاه راه اندیشه :بین جمال زاده جنوبى و نوفلاح پلاک ٨۴ طبقه همکف
پاسخگویی در ساعات کاری انتشارات راه اندیشه 22221616-021 - فروشگاه راه اندیشه :66421549-021 پاسخگویی 24 ساعته حتی در ایام تعطیل: 91008020 - 021
support@raheandishe.com
X